В гості до берізок

Тема.  В гості до берізок
Мета. Вчити учнів спостерігати, порівнювати, сприймати природу як живу
           істоту,  складати твори на основі власних спостережень;
            розвивати зв’язне мовлення учнів, грамотність, уміння послідовно
            в письмовій формі передавати свої думки;
            збагачувати словниковий запас ;
            прививати любов до природи.
 Обладнання. Комп’ютер,  картки для самостійної роботи.
 Тип уроку.  Урок мислення  під відкритим небом
Місце проведення. Березова алея на шкільному подвір’ї.

Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми і завдання уроку.
1. Сходити в гості до берізок
2. Поговорити з берізками на різні теми
3. Написати про зустріч твір-мініатюру

Вчитель:
- Діти, сьогодні в нас незвичайний урок. А до кого ми підемо сьогодні в гості, ви здогадаєтеся відгадавши загадку.
Білобока і вродлива,
Віти-коси до землі,
Де вона й земля щаслива
І чи осінь, чи зима, чи весна чи літо -
Я - завжди краса одна, правда, любі діти? (Береза)
Вчитель: - Які слова допомогли відгадати загадку?.

ІІІ. Бесіда під відкритим небом.
1.     Вступне слово вчителя 





Береза – одне з найкрасивіших наших дерев. Привертають увагу її білий стовбур з чорними малюнками та розкішна крона. На земній кулі нараховано близько 120 видів беріз, тільки не всі вони білокорі. У деяких кора жовта, чорна або зовсім темна.
Вчитель:
 -  Послухаємо наших інформаторів. Вони продовжать мою розповідь і відкриють нашу першу сторінку «Наукову».

1 учень
Це єдине дерево з білою корою. Вчені відкрили, що це завдяки бетуліну – особливої білосніжної речовини. Торкнувшись за неї можна отримати білі плями, мов від крейди

2 учень
З березової деревини виробляють фанеру, посуд, лижі. З берести – ажурні кошики, сільнички. Пращури писали на бересті.

3 учень
Цілющі властивості мають березові бруньки: їх відвар застосовують при лікування ангіни, грипу, бронхіту, а настій з меду – для загоєння опіків.

4 учень
Та найбільшої слави зажив березовий сік. З одного дерева без шкоди для нього можна добувати до 20 л напою – багатого на вітаміни.

Вчитель:
 Гортаємо другу сторінку «Поетичну». Народ дуже любить це дерево, тому склав про нього багато віршів, казок, пісень.

- Які ви знаєте вірші, твори про берізку  ?
М. Познанська «Берізонька»
О. Довженка «Лісовою стежкою»
М. Стельмах «Ми прислухаємося» «У лісі»
В. Сухомлинський «Як берізка листячко роздаровувала»

Нарешті сторінка «Творча»
- Діти, ви послухали багато цікавого про березу. Подивіться на берізки і скажіть: Які б прикметники ви підібрали для їх опису ?
(Струнка, білокора, кучерява, висока, розлога)

- Як би ви вживали слово береза в тексті?
(берізка, деревце, красуня, білокора)

- Погляньте на гілочки. Підберіть слова, якими можна їх замінити в мовленні.
(Віти, руки-віти, гілля)
- Де ростуть берези?
(На шкільному подвір’ї ростуть білокорі берізки)

- Як на вашу думку , дружать вони між собою?
(Так, вони нахилили свої віти, ніби взялися за руки)

- Чи складається таке враження, що вони розмовляють? Якщо так, то пофантазуйте про що?
(На мою думку вони розказують про минуле тепле літечко, про чарівну осінь, про спів пташок, що лунав у верховітті весною та влітку)

- А про що вони мріють, адже зараз зима?
(Мріють, щоб вона швидше пройшла,  щоб настала тепла весна, щоб до них прилетіли пташки і поселилися  у їхніх кронах , у шпаківні , що чекає на них )

-         А тепер підійдіть до берізок, прихиліться, можливо ще якусь таємницю вони вам розкриють. Але про неї ви напишете в класі .





-         На закінчення послухайте, що вам кажуть наші друзі – берізки:

Спасибі людям, що зростали нас!
І дітям всім, що біля нас кружляють.
Ми ж вам подаримо усю свою красу
                                      В зимовім лісі і в веснянім гаї.




Вчитель:
-  Діти, кожному з вас потрібно написати невеличкий твір про все, що ми побачили, відчули на уроці

IV  Робота в класі над написаннями твору-мініатюри
1 Каліграфічна хвилинка
2 Робота над словом берізонька за алгоритмом
а) Звуко - буквений аналіз
б) Підбір словосполучень
в) Побудова речення
г) Підбір синонімів, антонімів
д) Розбір слова за будовою
е) Фразеологізм
3 Складання усної розповіді за планом
План
1 Берізки на подвір’ї школи
2 Розмова берізок
3 Мрія берізок
4 Відкрита таємниця

4 Складання письмового твору-мініатюри
Опорна лексика
Іменники:
берізки, віти, гілочки-кіски, подвір’я, літо, осінь, зима-чарівниця, срібло, пташки, спів, верховіття, стрічки, казка.
Прикметники:
білокорі, стрункі, розлогі, шкільне, тепле, золота, теплі, снігові, срібні.
Дієслова:  
ростуть, розпустили, опустили, перешіптуються, розмовляють, мріють, вплете, прийде, стоятимуть.

5. Виконання роботи  проводиться  диференційовано:
В –  самостійно;
Д –  за початком  і кінцівкою ;                                  
       С  –  за питаннями на картках;
       П - за опорними картками, де потрібно вставити пропущені слова
V    Підсумок уроку

1    Учні зачитують свої твори.
2    Слайд №1  « Береза -  поширене листяне дерево в Україні»
3    Релаксація   Діалог з берізкою 



Немає коментарів:

Дописати коментар