Як швидко летять шкільні роки. Ось останні улюблені уроки з природознавства. В цікавій формі проходить проект "На якому материку ти хотів би жити?"

Соня Песляк і Аня Цівіна облюбували собі Африку, а саме острів Мадагаскар

Іринка Невгоденко вирішила, що їй до вподоби  береги Північної Америки, а саме Атлантичний океан



                         Хлопчики вирішили залишитися в Євразії, а точніше в Україні

          Катя Спасік і Оксанка Кубрак теж тієї думки. Їх вабить український Крим



А які з нас вийшли чудові актори . Це наш незабутній ляльковий театр - останні ролі на уроці літературного читання
                                                Уроки мислення теж стали творчими .
                                        Як підросла ялинка? Чи це ми так виросли?

                                                                  
                                                                  Дружба назавжди!


                        І ось незабутні хвилинки свята "Початкова школо, прощавай!"

                                                Ведучі Аня Цівіна і Соня Песляк

                                                          
                                                              Мрії відпускаємо в небо
 

               І на прощання екскурсія в Моринці - хороша нагода побути ще раз разом
                            Ось дуб , в дуплі якого малий Тарас ховав свої малюнки


Шевченко козачок
 
Заглянемо у віконце убогої хатинки та постоїмо під стріхою дякової хати

Перелаз , а  за ним садок вишневий коло хати і тин за яким ховався малий Тарас

Закінчився навчальний рік , нехай здійснюються мрії , нехай щастить у шкільному житті !

В гості до берізок

Тема.  В гості до берізок
Мета. Вчити учнів спостерігати, порівнювати, сприймати природу як живу
           істоту,  складати твори на основі власних спостережень;
            розвивати зв’язне мовлення учнів, грамотність, уміння послідовно
            в письмовій формі передавати свої думки;
            збагачувати словниковий запас ;
            прививати любов до природи.
 Обладнання. Комп’ютер,  картки для самостійної роботи.
 Тип уроку.  Урок мислення  під відкритим небом
Місце проведення. Березова алея на шкільному подвір’ї.

Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми і завдання уроку.
1. Сходити в гості до берізок
2. Поговорити з берізками на різні теми
3. Написати про зустріч твір-мініатюру

Вчитель:
- Діти, сьогодні в нас незвичайний урок. А до кого ми підемо сьогодні в гості, ви здогадаєтеся відгадавши загадку.
Білобока і вродлива,
Віти-коси до землі,
Де вона й земля щаслива
І чи осінь, чи зима, чи весна чи літо -
Я - завжди краса одна, правда, любі діти? (Береза)
Вчитель: - Які слова допомогли відгадати загадку?.

ІІІ. Бесіда під відкритим небом.
1.     Вступне слово вчителя 





Береза – одне з найкрасивіших наших дерев. Привертають увагу її білий стовбур з чорними малюнками та розкішна крона. На земній кулі нараховано близько 120 видів беріз, тільки не всі вони білокорі. У деяких кора жовта, чорна або зовсім темна.
Вчитель:
 -  Послухаємо наших інформаторів. Вони продовжать мою розповідь і відкриють нашу першу сторінку «Наукову».

1 учень
Це єдине дерево з білою корою. Вчені відкрили, що це завдяки бетуліну – особливої білосніжної речовини. Торкнувшись за неї можна отримати білі плями, мов від крейди

2 учень
З березової деревини виробляють фанеру, посуд, лижі. З берести – ажурні кошики, сільнички. Пращури писали на бересті.

3 учень
Цілющі властивості мають березові бруньки: їх відвар застосовують при лікування ангіни, грипу, бронхіту, а настій з меду – для загоєння опіків.

4 учень
Та найбільшої слави зажив березовий сік. З одного дерева без шкоди для нього можна добувати до 20 л напою – багатого на вітаміни.

Вчитель:
 Гортаємо другу сторінку «Поетичну». Народ дуже любить це дерево, тому склав про нього багато віршів, казок, пісень.

- Які ви знаєте вірші, твори про берізку  ?
М. Познанська «Берізонька»
О. Довженка «Лісовою стежкою»
М. Стельмах «Ми прислухаємося» «У лісі»
В. Сухомлинський «Як берізка листячко роздаровувала»

Нарешті сторінка «Творча»
- Діти, ви послухали багато цікавого про березу. Подивіться на берізки і скажіть: Які б прикметники ви підібрали для їх опису ?
(Струнка, білокора, кучерява, висока, розлога)

- Як би ви вживали слово береза в тексті?
(берізка, деревце, красуня, білокора)

- Погляньте на гілочки. Підберіть слова, якими можна їх замінити в мовленні.
(Віти, руки-віти, гілля)
- Де ростуть берези?
(На шкільному подвір’ї ростуть білокорі берізки)

- Як на вашу думку , дружать вони між собою?
(Так, вони нахилили свої віти, ніби взялися за руки)

- Чи складається таке враження, що вони розмовляють? Якщо так, то пофантазуйте про що?
(На мою думку вони розказують про минуле тепле літечко, про чарівну осінь, про спів пташок, що лунав у верховітті весною та влітку)

- А про що вони мріють, адже зараз зима?
(Мріють, щоб вона швидше пройшла,  щоб настала тепла весна, щоб до них прилетіли пташки і поселилися  у їхніх кронах , у шпаківні , що чекає на них )

-         А тепер підійдіть до берізок, прихиліться, можливо ще якусь таємницю вони вам розкриють. Але про неї ви напишете в класі .





-         На закінчення послухайте, що вам кажуть наші друзі – берізки:

Спасибі людям, що зростали нас!
І дітям всім, що біля нас кружляють.
Ми ж вам подаримо усю свою красу
                                      В зимовім лісі і в веснянім гаї.




Вчитель:
-  Діти, кожному з вас потрібно написати невеличкий твір про все, що ми побачили, відчули на уроці

IV  Робота в класі над написаннями твору-мініатюри
1 Каліграфічна хвилинка
2 Робота над словом берізонька за алгоритмом
а) Звуко - буквений аналіз
б) Підбір словосполучень
в) Побудова речення
г) Підбір синонімів, антонімів
д) Розбір слова за будовою
е) Фразеологізм
3 Складання усної розповіді за планом
План
1 Берізки на подвір’ї школи
2 Розмова берізок
3 Мрія берізок
4 Відкрита таємниця

4 Складання письмового твору-мініатюри
Опорна лексика
Іменники:
берізки, віти, гілочки-кіски, подвір’я, літо, осінь, зима-чарівниця, срібло, пташки, спів, верховіття, стрічки, казка.
Прикметники:
білокорі, стрункі, розлогі, шкільне, тепле, золота, теплі, снігові, срібні.
Дієслова:  
ростуть, розпустили, опустили, перешіптуються, розмовляють, мріють, вплете, прийде, стоятимуть.

5. Виконання роботи  проводиться  диференційовано:
В –  самостійно;
Д –  за початком  і кінцівкою ;                                  
       С  –  за питаннями на картках;
       П - за опорними картками, де потрібно вставити пропущені слова
V    Підсумок уроку

1    Учні зачитують свої твори.
2    Слайд №1  « Береза -  поширене листяне дерево в Україні»
3    Релаксація   Діалог з берізкою 



Уроки мислення під відкритим небом


    Уроки мислення серед природи – це уроки бачення прекрасного….


   Розмірковуючи над шляхами удосконалення навчально-виховного процесу, Василь Сухомлинський у листі до одного з болгарських учителів, зауважує: «…шкільне навчання має один дуже серйозний недолік, а саме: з тієї хвилини, як дитина сіла за парту, ми класними стінами, дошкою, книгою, зошитом відгороджуємо її від того середовища, в якому відкрилось її перше джерело живої думки і живого слова, - від природи, від лісу і саду, від тихої діброви і зеленого лугу, від синього неба і вогняної квітки соняшника, від дзвінкого дзвіночка жайворонка і дзюрчання перших весняних струмочків…».


Тема.   Золота осінь ходить рідним краєм
Мета.   Вчити дітей спостерігати, бачити прекрасне і передавати побачене
             у своїх творах ;
             будувати логічно закінчені речення;
             збагачуючи мову прикметниками, новими словами;
             розвивати зв’язну мову учнів, уміння  в логічній послідовності передавати
             свої думки на папері;
             виховувати любов до природи;
             розвивати бажання стати художником.

Обладнання.               Комп’ютер , збірник віршів «Світанки над Тясмином».
Тип уроку.                  Урок мислення під відкритим небом
 Місце проведення.    Богданова гора

Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності
 1. Вступна бесіда «Що ти знаєш про осінь»?
- Яка пора року настала?
- Доведіть свої твердження на прикладах.
(Пожовкло листя і трава, відлетіли  птахи, день став коротким, випадання холодних рос зранку, сонце опустилося нижче  …)

 3. Читання віршів про осінь учнями  із збірки «Світанки над Тясмином». А.Кримського «Осінь», С. Бершацької «Вечір над Тясмином».
- Доведіть, чи закохані поети в  красу рідного краю?
ІІІ. Бесіда під відкритими небом на схилі Богданової гори.
Вчитель:
- Сьогодні ми на власні очі побачимо, як чарівниця осінь зачарувала, озолотила наш рідний край.
- Зверніть увагу на листячко дерев. Як воно змінилося? Хто подарував таке вбрання деревам?
- Підберіть прикметники для опису листя
(Листя: багряне, золотаве, жовтогаряче, фіолетове, зелене, червонясте….)




- Як ви думаєте, чи розмовляють між собою дерева будучи такими красивими?



- Про що перешіптуються вони між собою?
( Осика показує свою багряну сукню, калина хвалиться червоним намистом)



- Погляньте в далеч на річку Тясмин. Яка на вашу думку вода в ній?
(Навіть звідси видно дзеркальну чистоту води)
- Які стали левади?
(Левади стали схожі на різнобарвний килим)
-         Діти , скажіть , як змінила осінь рідний край? Його природу?




(Природа стала невпізнанною, багатою, красивою……)

ІV. Робота в класі. Складання твору.
1 Оформлення письмової роботи в зошитах
2. Робота над словом осінь за алгоритмом
а) Звуко - буквений аналіз
б) Підбір словосполучень
в) Побудова речення
г) Підбір синонімів, антонімів
д) Розбір слова за будовою
е) Фразеологізм

3 Знайомство за заздалегідь написаним планом

План
1. Прихід осені в наш край
2. Чарівні перевтілення  дерев і кущів восени
3. А левади, мов килими!
4  Тихо плине Тясмин
5. Моє враження від побаченого
Опорна лексика
Іменники: осика, клени, берізка, калина, намисто, осінь , левади, річка.
Прикметники:червоний, багряний, жовтогарячий, зеленкуватий, дзеркально чиста, прозора;
Дієслова: прийшла, ходить, мандрує, дарує, одягає, хизується, показує, вплела, плине.
4. Усне складання розповіді.
5. Письмове складання розповіді проводиться диференційовано:
а) учні з високим рівнем навчальних досягнень – самостійно;
б) з достатнім – за питаннями;
в) з середнім – за схемою «Доповни речення»
г) з початковим – за допомогою вчителя


V. Підсумок уроку
1. Слухання  кращих учнівських  творів
2  Слайд №1 Картини відомих художників на тему «Золота осінь»
3.  Релаксація  Відверта розмова «Якби я був художником»

VI. Домашнє завдання
Скласти діалог «Розмова з осінню».