Уроки мислення під відкритим небом


    Уроки мислення серед природи – це уроки бачення прекрасного….


   Розмірковуючи над шляхами удосконалення навчально-виховного процесу, Василь Сухомлинський у листі до одного з болгарських учителів, зауважує: «…шкільне навчання має один дуже серйозний недолік, а саме: з тієї хвилини, як дитина сіла за парту, ми класними стінами, дошкою, книгою, зошитом відгороджуємо її від того середовища, в якому відкрилось її перше джерело живої думки і живого слова, - від природи, від лісу і саду, від тихої діброви і зеленого лугу, від синього неба і вогняної квітки соняшника, від дзвінкого дзвіночка жайворонка і дзюрчання перших весняних струмочків…».


Тема.   Золота осінь ходить рідним краєм
Мета.   Вчити дітей спостерігати, бачити прекрасне і передавати побачене
             у своїх творах ;
             будувати логічно закінчені речення;
             збагачуючи мову прикметниками, новими словами;
             розвивати зв’язну мову учнів, уміння  в логічній послідовності передавати
             свої думки на папері;
             виховувати любов до природи;
             розвивати бажання стати художником.

Обладнання.               Комп’ютер , збірник віршів «Світанки над Тясмином».
Тип уроку.                  Урок мислення під відкритим небом
 Місце проведення.    Богданова гора

Хід уроку
І. Організація класу
ІІ. Актуалізація навчальної діяльності
 1. Вступна бесіда «Що ти знаєш про осінь»?
- Яка пора року настала?
- Доведіть свої твердження на прикладах.
(Пожовкло листя і трава, відлетіли  птахи, день став коротким, випадання холодних рос зранку, сонце опустилося нижче  …)

 3. Читання віршів про осінь учнями  із збірки «Світанки над Тясмином». А.Кримського «Осінь», С. Бершацької «Вечір над Тясмином».
- Доведіть, чи закохані поети в  красу рідного краю?
ІІІ. Бесіда під відкритими небом на схилі Богданової гори.
Вчитель:
- Сьогодні ми на власні очі побачимо, як чарівниця осінь зачарувала, озолотила наш рідний край.
- Зверніть увагу на листячко дерев. Як воно змінилося? Хто подарував таке вбрання деревам?
- Підберіть прикметники для опису листя
(Листя: багряне, золотаве, жовтогаряче, фіолетове, зелене, червонясте….)




- Як ви думаєте, чи розмовляють між собою дерева будучи такими красивими?



- Про що перешіптуються вони між собою?
( Осика показує свою багряну сукню, калина хвалиться червоним намистом)



- Погляньте в далеч на річку Тясмин. Яка на вашу думку вода в ній?
(Навіть звідси видно дзеркальну чистоту води)
- Які стали левади?
(Левади стали схожі на різнобарвний килим)
-         Діти , скажіть , як змінила осінь рідний край? Його природу?




(Природа стала невпізнанною, багатою, красивою……)

ІV. Робота в класі. Складання твору.
1 Оформлення письмової роботи в зошитах
2. Робота над словом осінь за алгоритмом
а) Звуко - буквений аналіз
б) Підбір словосполучень
в) Побудова речення
г) Підбір синонімів, антонімів
д) Розбір слова за будовою
е) Фразеологізм

3 Знайомство за заздалегідь написаним планом

План
1. Прихід осені в наш край
2. Чарівні перевтілення  дерев і кущів восени
3. А левади, мов килими!
4  Тихо плине Тясмин
5. Моє враження від побаченого
Опорна лексика
Іменники: осика, клени, берізка, калина, намисто, осінь , левади, річка.
Прикметники:червоний, багряний, жовтогарячий, зеленкуватий, дзеркально чиста, прозора;
Дієслова: прийшла, ходить, мандрує, дарує, одягає, хизується, показує, вплела, плине.
4. Усне складання розповіді.
5. Письмове складання розповіді проводиться диференційовано:
а) учні з високим рівнем навчальних досягнень – самостійно;
б) з достатнім – за питаннями;
в) з середнім – за схемою «Доповни речення»
г) з початковим – за допомогою вчителя


V. Підсумок уроку
1. Слухання  кращих учнівських  творів
2  Слайд №1 Картини відомих художників на тему «Золота осінь»
3.  Релаксація  Відверта розмова «Якби я був художником»

VI. Домашнє завдання
Скласти діалог «Розмова з осінню». 






Немає коментарів:

Дописати коментар